Styl skandynawski

Moda na styl skandynawski

Styl skandynawski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nurtów w aranżacjach wnętrz. Zachwyca przede wszystkim prostotą i funkcjonalnym podejściem do przestrzeni. Jak sama nazwa wskazuje, zaczerpnięto go z północy Europy, a zapoczątkował go artysta Carl Larsson (szwedzki malarz i architekt). W swoich pracach wykorzystywał biel oraz czerń. W latach 50-tych i 60-tych trend ten rozpowszechnił się na całą Europę.

Cechy stylu skandynawskiego

skandynawski stylGłównymi cechami stylu skandynawskiego jest podejście do aranżowania wnętrz. Skupiono się na połączeniu funkcjonaliści, prostocie i wykorzystaniu naturalnych materiałów. Jasna kolorystyka pomieszczeń optycznie powiększa przestrzeń mieszkalną. Charakterystyczna jest ograniczona ilość mebli i dodatków. Poza bielą dominują takie kolory jak szarości, écru czy błękit lub wrzos. Wnętrza muszą być rozjaśnione, dlatego odrzuca się wszelkie okienne ozdoby, a także firany czy zasłony. Aranżacje muszą być praktyczne i estetyczne, ale również wygodne i komfortowe. Konieczne są również akcenty naturalne i wykorzystanie takich materiałów jak drewno, kamień, wiklina. W dodatkach obowiązkowo występują: bawełna, len, wełna czy juta. Styl skandynawski musi oznaczać się harmonią i świeżością, a także być zgodny z ekologicznym podejściem.

Styl skandynawski – dla kogo?

w stylu skandynawskimStyl skandynawski będzie idealny dla ludzi, którzy lubią tworzyć własne rzeczy. Mają zdolności, dzięki którym mogą sami wykonać lub przerobić meble i dodatki. Jeśli lubimy proste i ekologiczne rozwiązania, styl ten będzie idealnie do nas pasować. Czystość i lekkość formy wcale nie oznacza, że nasz dom ma być pusty. Jest zupełnie inaczej, wszystko musi dobrze współgrać, a pomieszczenia muszą mieć jasny i ciepły wystrój. Bardzo popularne są również dodatki vintage, które łączą nowoczesność z tradycją.
Oszczędne aranżacje zapoczątkowane przez Skandynawów są obecnie popularne na całym świecie, szczególnie w Europie. Spore zasługi w promocji tego stylu ma sieć Ikea, która oferuje meble oraz dodatki w stylu skandynawskim. Styl ten jest bardzo ciekawą alternatywą dla kolorowych ścian, ale wymaga olbrzymiego wyczucia i twórczego podejścia, aby nie zamienić przestrzeni w smutne, puste miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *