Projektowanie przestrzeni – co jest ważne

Na czym polega projektowanie przestrzeni?

przestrzeń w mieszkaniuNa pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że projektowanie przestrzeni wcale nie jest niczym trudnym, we praktyce jednak bardzo często okazuje się, że aranżacją przestrzenną to tak naprawdę ciężki kawałek chleba. Wynika to przede wszystkim z kilku faktów. Po pierwsze, projektowanie przestrzeni wymaga konkretnego rodzaju zmysłu przestrzennego, który pozwala na bezbłędną ocenę wielkości i na wizualizację możliwych projektów. Po drugie, projektowanie przestrzenne jest także bardzo ciężkie jeśli chodzi o pomysłowość. Wiadomo przecież, ze przestrzeń fizyczna rządzi się swoimi prawami, których nie możemy przecież nieb wziąć pod uwagę jeśli chcemy aby dany projekt był udany. Po trzecie, pamiętajmy także o przestrzeniach nieoczywistych, trudno dostępnych i niełatwych w zagospodarowaniu. Jak zatem się zabrać za projektowanie przestrzenne?

Projektowanie przestrzeni to przede wszystkim projektowanie rzeczy w przestrzeni. Chodzi tutaj o takie umieszczenie rzeczy i obiektów aby całość tworzyła spójną przestrzeń, w której mamy jasno określone granice, ale która jednocześnie pozostaje spójną całością. W projektowaniu przestrzennym najtrudniejszą rzeczą jest właśnie pomysł na zachowanie spójnej i jednocześnie bardzo logicznej przestrzeni. Mowa tutaj głównie o pamiętaniu o tym, ze nigdy nie projektujemy w oderwaniu od całości i każdy nawet najmniejszy element jest bardzo dokładnie związany z resztą, a więc ze wszystkimi pozostałymi elementami.

Pomoc  w projektowaniu przestrzeni

Musimy także pamiętać, że projektowanie przestrzeni to bardzo wymagająca czynność, która ma olbrzymie znaczenie w tworzeniu wnętrz. Nie jest prawdą, że tak naprawdę każdy może się zabrać za projektowanie przestrzeni i będzie mu to dobrze wychodziło. Często zdarza się jednak, że sytuacja tak naprawdę wygląda jednak zupełnie inaczej. W procesie projektowania przestrzeni należy przede wszystkim wziąć pod uwagę szereg kwestii takich jak między innymi: zmysł przestrzenny, smak, poczucie artyzmu ale także szereg umiejętności praktycznych, które mogą faktycznie pozwolić na to, że z jednej strony będziemy wiedzieć co tak naprawdę projektujemy, a z drugiej strony będziemy po prostu umieli sobie wyobrazić poszczególne etapy takiego projektowania.

Warto także od razu zwrócić uwagę na fakt, że projektowanie przestrzenne wymaga także wiedzy ściśle technicznej – chodzi tutaj głównie o wszystkie kwestie związane z obsługiwaniem właściwego oprogramowania, a także o sprawy dotyczące tworzenie wizualizacji projektowanej przez nas przestrzeni. Są to kluczowe elementy każdego projektowania i warto o tym dokładnie pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *